Wolontariat (klasy I-VIII)

W roku szkolnym 2018/2019 powstał Wolontariat Klas Starszych Szkoły Podstawowej Nr 37 w Krakowie. Pierwotnie był inicjatywą skierowaną do uczniów klas ósmych. Obejmował on działania tylko na rzecz Hospicjum św. Łazarza w Krakowie.

Od roku szkolnego 2019/2020, w ramach wprowadzonej w szkole innowacji pedagogicznej „Moc Pomagania”, jego członkami stali się również uczniowie klas siódmych, a działalność została poszerzona o współpracę z innymi jednostkami terytorialnymi oraz przedsięwzięcia odbywające się na terenie szkoły.

Zintegrowanie działań wolontaryjnych w klasach I-VIII stało się założeniem kolejnej innowacji pedagogicznej Szkolny Wolontariat „Moc Pomagania” realizowanej od września 2021 roku. Członkami wolontariatu są uczniowie zaangażowani w promowanie idei niesienia bezinteresownej pomocy potrzebującym.

Opiekunowie: B. Cichoń, B. Janik, K. Wodecka-Koterwa                                                                                                                                         

 

Regulamin Szkolnego Wolontariatu

Plan pracy na bieżący rok szkolny

 


WYDARZENIA

Światowy Dzień Kota (17.02.2023)

Z okazji Światowego Dnia Kota przeprowadzono w naszej szkole kwestę na rzecz bezdomnych zwierząt. Zebrane pieniądze przekazano do siedziby Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. Zebrano 510 zł 12 gr i 8 eurocentów. Dziękujemy wszystkim ofiarodawcom oraz kwestującym wolontariuszom!

 

Kiermasz świąteczny

W grudniu 2022 roku, tradycyjnie w naszej szkole zorganizowano kiermasz ozdób świątecznych. Prace przygotowali uczniowie klas starszych. Na naszym szkolnym kiermaszu można  było znaleźć dla siebie coś wyjątkowego, a przy okazji wesprzeć najbardziej potrzebujących. Pozyskane środki w kwocie 700 zł przekazano na rzecz Alma Spei Hospicjum dla Dzieci. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się akcję charytatywną!

 

 

 

 

Wolontariusze – Pomocnicy Mikołaja

Wolontariusze  z naszej szkoły, jak prawdziwi pomocnicy Mikołaja, pracują cały rok. W październiku kwestowali na rzecz Hospicjum dla Dzieci Alma Spei. Dzięki wielkiej hojności całej szkolnej społeczności zebrali  960 51 zł. To pozwoliło im spełnić marzenie 4-letniej Oli i ufundować jej prezent mikołajowy – huśtawkę typu bocianie gniazdo. Podarowali również Podopiecznym Alma Spei paczkę świąteczną w postaci talonów o wartości 600 zł. Dziękujemy  wszystkim  za wrażliwość i zaangażowanie na rzecz nieuleczalnie chorych dzieci!

Opiekunowie szkolnego wolontariatu

 

Kwesta Listopadowa

Wolontariusze z naszej szkoły po raz kolejny wzięli udział w Kweście Listopadowej na cmentarzu w Mogile zorganizowanej przez Towarzystwo Przyjaciół Chorych Hospicjum św. Łazarza. Osoby odwiedzające groby swoich bliskich nie przeszły obojętnie obok kwestujących, lecz okazały dużo empatii i szczodrości. Uzbierane przez naszych Wolontariuszy datki (kwota 1 617 zł) z pewnością przyczynią się do wsparcia finansowego, którego hospicjum bardzo potrzebuje w codziennej opiece nad nieuleczalnie chorymi pacjentami.

Darczyńcom i Wolontariuszom serdecznie dziękujemy.

Spotkanie z przedstawicielem Alma Spei Hospicjum dla Dzieci (21.10.2022)

W październiku odbyła się w naszej szkole lekcja profilaktyczno-edukacyjna przeprowadzona przez Koordynatora wolontariatu Alma Spei Hospicjum dla Dzieci i programów edukacyjnych: „Szkoła z pasją pomagania”, „Przedszkole z pasją pomagania”. Nasi wolontariusze zapoznali się z działalnością Hospicjum dla Dzieci, jego podopiecznymi oraz dowiedzieli się jak ważną rolę odgrywa wolontariat hospicyjny i ile dobrego może wnieść w pokonywanie trudów codzienności Podopiecznych i ich rodzin.

Spotkanie to na pewno rozwinęło kompetencje społeczne naszych wolontariuszy, a także dodało im dużo energii i pomysłów do działania na rzecz pomocy nieuleczalnie chorym dzieciom.

Kiermasz świąteczny

Tradycyjnie przed świętami Wielkanocnymi zorganizowano w naszej szkole kiermasz ozdób świątecznych.

Pisanki, zajączki, koszyczki, wykonane przez uczniów na lekcjach techniki oraz w ramach wolontariatu, rozprowadzono wśród społeczności szkolnej. Pozyskane środki przekazano na rzecz Dzieła Pomocy św. Ojca Pio. Dziękujemy wszystkim za włączenie się do akcji, za pamięć i pomoc w tym szczególnym czasie, gdy wokół jest tyle potrzeb.

Dorota Urynowicz, Bożena Janik, Kinga Wodecka-Koterwa

 

 

 

 

25. Pola Nadziei (03.04.2022)

Istniejemy przez innych, z innymi i dla innych. Zdrowi i chorzy, ci którzy potrzebują pomocy i ci którzy, w różnej formie, chcą ją ofiarować.

Już po raz 25. rozpoczęła się w Krakowie akcja Pola Nadziei. Włączają się w nią młodzi i starsi, aby propagować ideę hospicyjną, zbierać fundusze na jej prowadzenie oraz budzić nadzieję. W niedzielę, 3 kwietnia, wolontariusze z klas 7b, 8a, 8b zainaugurowali wiosenną akcję Pola Nadziei biorąc udział w kweście na rzecz Hospicjum św. Łazarza, zorganizowanej w parafii Bożego Miłosierdzia na Wzgórzach Krzesławickich. Wspólnie z wolontariuszami z innych krakowskich szkół zebrano kwotę aż 9367,29 zł. Dziękujemy darczyńcom za ofiarność i otwarte serca. Dziękujemy wolontariuszom. Dziękujemy, że jesteście.

Opiekunowie Szkolnego Wolontariatu

 

 

 

 

Kiermasz świąteczny

W grudniu 2021 roku zorganizowano w naszej szkole kiermasz ozdób świątecznych wykonanych przez uczniów w ramach wolontariatu. Pozyskane środki w kwocie 500 zł przekazano na rzecz Hospicjum św. Łazarza. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się  kolejną akcję charytatywną!

 

 

 

 

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

5 grudnia obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. W naszej szkole zaakcentowaliśmy to święto organizując spotkanie z Wolontariuszem Małopolskiego Hospicjum dla Dzieci w Krakowie, audycję do  społeczności szkolnej oraz okolicznościową gazetkę.

Punktem kulminacyjnym był udział  przedstawicieli szkolnego wolontariatu w Gali wręczenia Nagrody „Młodzieżowy Wolontariusz Roku” przygotowanej przez Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia Urzędu Miasta Krakowa z okazji 3. edycji Młodzieżowych Dni Wolontariatu. Miło nam poinformować, że uczennice Gabriela Grochal, Anna Koczwara, Wiktoria Sarlej, Olivia Szafran z klasy 8 b zostały nagrodzone dyplomami  za zaangażowanie w działania wolontaryjne w 2021 roku. Gratulujemy! Zachęcamy uczniów do aktywności w szkolnym Wolontariacie Moc Pomagania.

Opiekunowie wolontariatu

 

 

 

 

Spotkanie z Wolontariuszem (23.11.2021)

W listopadzie uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu z Wolontariuszem Małopolskiego Hospicjum dla Dzieci w Krakowie.

Podczas spotkania  mieli oni okazję zapoznać się z różnymi formami wsparcia i pomocy nieuleczalnie chorym dzieciom i ich rodzinom. Dowiedzieli się również, jak można dzielić się sobą, swoimi zdolnościami, pomysłami, talentami, swoim czasem z drugim człowiekiem oraz czerpać z tego dużo energii, radości i satysfakcji.

Na pewno po tym spotkaniu uczniowie nie pozostaną obojętni na potrzeby drugiego człowieka i będą nieśli innym pomoc i radość na co dzień.

 

 

 

 

Kwesta listopadowa

W dniach 24, 31 października 2021 r. uczniowie z klas siódmych i ósmych naszej szkoły kwestowali na rzecz pomocy podopiecznym Hospicjum św. Łazarza. Zbiórka datków na ten szlachetny cel odbyła się na cmentarzu parafialnym w Mogile.

Tegoroczna kwesta była szczególnie ważna, ponieważ przypadła w 40-lecie istnienia Hospicjum św. Łazarza w Krakowie. Naszych Wolontariuszy najbardziej cieszyło to, iż spotkali się z dużą życzliwością i hojnością darczyńców. Zebrano 2 427 zł. Warto pamiętać, że każda kwota wrzucona do puszki jest bardzo cenna. Niesie ona pomoc najciężej chorym u kresu ich życia. Serdecznie dziękujemy ofiarodawcom i kwestującym.

Opiekunowie szkolnego wolontariatu „Moc Pomagania”.

Miesiąc Dobroci dla Zwierząt

Z okazji Światowego Dnia Zwierząt październik został ogłoszony w naszej szkole „Miesiącem Dobroci dla Zwierząt”.

Wolontariusze kwestowali na rzecz bezdomnych i chorych futrzaków. Cała społeczność uczniowska otworzyła swoje serca! W tym roku udało się zebrać 993 zł 18 gr. Fundusze te zostały przekazane Krakowskiemu Towarzystwu Opieki nad Zwierzętami.

Wszystkim darczyńcom oraz wolontariuszom serdecznie dziękujemy za dar wielkiego serca!

 

Żonkilowy Marsz Nadziei

14 października br. Szkolny Wolontariat Moc Pomagania – uczniowie z klas siódmych, ósmych oraz klasy pierwszej dali wyraz solidarności z chorymi w Hospicjum św. Łazarza w Lokalnym Żonkilowym Marszu Nadziei.

Uczniowie wraz z Opiekunami ruszyli Marszem spod szkoły dookoła osiedla Stalowego a na zakończenie posadzili cebulki żonkili jako symbol sympatii i zaangażowania w działania wolontaryjne na rzecz Hospicjum św. Łazarza.

#ŻonkilowyMarszNadziei

Fot. A. Kalinowski

 

Zakończona akcja charytatywna

Składamy serdeczne podziękowania społeczności naszej szkoły za przekazanie darów w ramach akcji charytatywnej „Podaruj nam kawę i cukier” dla Dzieło Pomocy św. Ojca Pio. To dzięki takim ludziom jak Wy możemy nieść pomoc najbardziej potrzebującym. DZIĘKUJEMY!

Opiekunowie Szkolnego Wolontariatu „Moc Pomagania”

 

 

 

 

Szkolny Wolontariat Klas Starszych „Moc Pomagania” wspiera Hospicjum Św. Łazarza

29-31 października br. obchodziliśmy w naszej szkole Żonkilowy Dzień w ramach akcji „Pola Nadziei”, która ma na celu propagowanie idei wolontariatu, bezinteresownej pomocy nieuleczalnie chorym oraz ich rodzinom.

„Pola Nadziei” to międzynarodowy program realizowany wyłącznie przez hospicja, polegający na sadzeniu jesienią żonkili, które są symbolem nadziei, znakiem solidarności z chorymi i wezwaniem do niesienia bezinteresownej pomocy.

Niestety ze względu na panującą sytuację epidemiczną Żonkilowy Dzień w naszej szkole miał odmienny charakter niż dotychczas. Nic nie stało nam na przeszkodzie, aby w sposób wirtualny zainaugurować utworzenie Naszego Szkolnego „Pola Nadziei”. Symbolicznie posadziliśmy sadzonki żonkili oraz zjednoczyliśmy się w myśl hasła: „Pomagajmy”.

Przekazaliśmy  do Hospicjum św. Łazarza piękne breloczki oraz plakaty na konkursy „Żonkilowy Breloczek, Żonkilowy Wisiorek” oraz „Bukiet Wiosennych Kwiatów dla Chorego” wykonane przez naszych uczniów – wolontariuszy. Warto pamiętać, iż pomoc dla drugiego człowieka, chorego i oczekującego wsparcia trwa zawsze, zmieniają się tylko sposoby i narzędzia pomocy, a podopiecznych bardzo cieszą wszystkie prace wykonane przez młodych wolontariuszy. Czasami wystarczy bardzo niewiele, aby przynieść komuś choremu radość i odrobinę nadziei.

W dalszym ciągu zachęcamy Was do aktywnego udziału w ciekawych konkursach i wydarzeniach organizowanych przez Hospicjum św. Łazarza oraz rozpowszechniania idei wolontariatu. Pamiętajcie także o zbieraniu zakrętek w ramach akcji „Nie idę do kosza, idę na pomoc” (akcja trwa przez cały rok szkolny). Dzięki Wam dziesięć worków zakrętek zostało już przekazane do Hospicjum, za co bardzo dziękujemy.

W tym trudnym czasie nie odbyła się Kwesta Listopadowa na krakowskich cmentarzach. Zachęcamy gorąco do włączenia się w pomoc Hospicjum św. Łazarza w formie zbiórki wirtualnej pod adresem https://pomagam.pl/pola-nadziei, do wirtualnej puszki https://hospicjum.krakow.pl/wirtualna-puszka/ lub dokonując tradycyjnego przelewu na konto bankowe 92 2490 0005 0000 4530 9034 8688 – z dopiskiem: Wirtualna Puszka SP 37. Nawet najskromniejszy dar będzie dla Hospicjum bezcenną pomocą.

Opiekunowie Wolontariatu Klas Starszych

 

ŻONKILOWY MARSZ NADZIEI (02.10.2019)

Dnia 2 października br. uczniowie klas ósmych w ramach działalności szkolnego wolontariatu, wzięli udział w Żonkilowym Marszu Nadziei. Akcja miała na celu ukazanie naszej solidarności z osobami objętymi opieką hospicyjną. Uczniowie krakowskich szkół wyruszyli spod Barbakanu, ulica Floriańską przez Rynek Główny i ulicą Wiślną dotarli do Kurii Biskupiej. Tu przy pomniku Jana Pawła II odbyło się spotkanie z JE Księdzem Arcybiskupem Markiem Jędraszewskim, sprawującym patronat honorowy nad Hospicjum św. Łazarza. Następnie uczestnicy Marszu posadzili żonkilowe pole, inaugurując XXII edycję akcji Pól Nadziei.

 

KWESTY NA RZECZ HOSPICJUM ŚW. ŁAZARZA W KRAKOWIE (27 i 31.10.2019)

W dniu 27.10.2019 r. wolontariusze z klas ósmych wzięli udział w kweście na cmentarzu w Grębałowie, a 31.10.2019 r. wolontariusze z klas siódmych i ósmych na cmentarzu w Mogile. Oba przedsięwzięcia zorganizowane były w ramach akcji „Pola Nadziei”, której celem jest nie tylko zbieranie funduszy dla Hospicjum, ale także uwrażliwianie na cierpienie i przemijanie oraz propagowanie poczucia wspólnoty i solidarności z potrzebującymi. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy się w te akcje zaangażowali.