Szkolny Tydzień Języków Obcych (5-9.10.2020)

W dniach od 5 do 9 X w naszej szkole obchodzony był Szkolny Tydzień Języków Obcych w ramach Europejskiego Dnia Języków Obcych.

To międzynarodowe święto, ustanowione z inicjatywy Rady Europy w roku 2001, jest corocznie obchodzone w całej Europie 26 września. Jego głównym celem jest promowanie różnorodności kulturowej i językowej Europy jako bogactwa, które należy rozwijać i pielęgnować oraz propagowanie uczenia się języków przez całe życie: zarówno w szkole, jak i poza nią, w celu kontynuacji nauki, jak i na potrzeby kariery zawodowej,  czy też dla własnej przyjemności.

W obchodach brały udział wszystkie klasy zarówno nasi najmłodsi, a więc uczniowie klas I-III, jak i nasi starsi, czyli młodzież z klas IV-VIII.

Najmłodsi przygotowali m. in. flagi wybranych przez siebie krajów oraz nauczyły się kilku zwrotów w obcych językach. Zadaniem uczniów klas IV-VIII było przygotowanie lapbooków przedstawiających jeden z wybranych języków europejskich: angielski, niemiecki, włoski, hiszpański, francuski i ukraiński. Trzeba przyznać, że zarówno nasi najmłodsi uczniowie jak i młodzież wywiązała się z powierzonych im zadań celująco! Wystawę prac uczniów – promującą naukę języków obcych, podziwialiśmy wszyscy na szkolnych korytarzach.

Symbolem naszej tygodniowej akcji były naklejki z hasłem „Porozmawiaj ze mną” w rozmaitych językach europejskich zamieszczone na drzwiach każdej z sal lekcyjnych. Rozmawiajmy więc z innymi i uczmy się języków obcych, gdyż jest to kluczowa i niezbędna umiejętność, którą powinien posiadać każdy obywatel Europy.

W tygodniu tym uczniowie mogli również odczytywać za pomocą aplikacji kodów QR przygotowane dla nich zadania  zamieszczone w różnych miejscach szkoły.

W trakcie lekcji języków obcych zapoznawaliśmy się z podstawowymi zwrotami typu: dzień dobry, do widzenia, dziękuję w kilu językach: angielskim, niemieckim, rosyjskim, włoskim, hiszpańskim i francuskim.

Obchody naszego Szkolnego Tygodnia Języków Obcych zakończyła gra terenowa przeprowadzona na terenie szkoły. Drużyny, reprezentujące klasy IV-VIII, posługując się przygotowaną dla nich mapką, musiały dotrzeć do zaznaczonego celu i zmierzyć się z zadaniami w pięciu językach: angielskim, niemieckim, włoskim, hiszpańskim i francuskim.

Mamy nadzieję, iż Tydzień ten w wielu uczniach rozbudził zamiłowanie do nauki różnych języków, co w przyszłości może mieć znaczący wpływ na ich życie i karierę zawodową oraz uświadomił im, że JĘZYKÓW NAPRAWDĘ WARTO SIĘ UCZYĆ.

Serdecznie wszystkim gratulujemy i dziękujemy za wspólną zabawę i czynny udział w tym językowym przedsięwzięciu.

Zespół Nauczycieli Języków Obcych